Podjęte działania

25.10.2019

Pierwsze zorganizowane spotkanie uczestników Inicjatywy i zaproszonych gości w miejscowości Pławniowice (budynek OSP ul. Gliwicka 91) dzięki uprzejmości zarządcy i DFK Pławniowice.
Uczestnicy spotkania:
Przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Gliwicach,   Gliwickiej Rady Rowerowej, Śląskiej Rady Rowerowej, Śląski Wojewódzki Oficer Rowerowy.
















*** Odpowiedź na pismo z dnia 02.09 2019 ***

02 09 2019

Zgłoszenie uszkodzenia fundamentów i ścian śluz I i II w Kędzierzynie Koźlu (do: RZGW w Gliwicach)


Stan śluz I i II w Kędzierzynie Koźlu budzi niepokój. Czynnikiem wpływającym na stałe pogarszanie się ich stanu jest płynąca woda. Bez koniecznych napraw przy tak uszkodzonych już fundamentach, śluzy nie przetrwają. Informację wysłaliśmy też do wiadomości Przewodniczącego Rady Miasta w Kędzierzynie Koźlu prosząc o konieczne wsparcie tych działań.






*** Odpowiedź na pismo z 30.08.2019 r: ***


30 08 2019



Pismo dotyczące utworzenia "Szlaku Kanału Kłodnickiego" na terenie miasta Gliwice



Zwróciliśmy się do Rady Miasta Gliwice (Komisji Edukacji, Kultury i Sportu) o podjęcie działań zmierzających do upamiętnienia istnienia Kanału Kłodnickiego na terenie miasta.
Pismo wspólnie z nami podpisane też zostało przez prężnie działające i znane w Gliwicach
Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic "Gliwickie Metamorfozy"






16 08 2019


W związku z otrzymaną odpowiedzią - wysłaliśmy do Radnych Gminy Rudziniec - kadencji 2018 - 2023, pismo:

Pismo otrzymali: p. Andrzej Szołtysik (przewodniczący),
p. Ewa Sztyrc, p. Sebastian Kałuża, , p. Łukasz Pietrzyk,
p. Kinga Lukoszek, p. Mariusz Strójwąs, p. Magdalena Stochaj,p. Ewa Richter. ;
(adresy ze strony BIP)


"Szanowni Państwo Radni Gminy Rudziniec;

Zwracamy się do Państwa jako reprezentantów Rady Gminy o przychylne potraktowanie prośby dotyczącej objęcia ochroną reliktów śluz i odcinków koryta Kanału Kłodnickiego, przez ujęcie ich w gminnej ewidencji zabytków .
Z informacji uzyskanej od Wójta Gminy Rudziniec (w załączeniu) wiemy, że stosowna decyzja może zostać wydana nawet za kilka lat. W praktyce - odkładanie tematu na tak długi okres spowoduje dalszą degradację tych wyjątkowych historycznie obiektów.
Zgodnie z treścią korespondencji przesłanej przez Wojewódzki Urząd Konserwatora Zabytków w Katowicach wiemy, że w/w urząd (przyp. WKZ w Katowicach) również wskazywał taką konieczność pismem z dnia 14.01.2019 (znak pisma K-PT.5140.1.2019):

"tutejszy Urząd( przyp. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach) zlecił uwzględnienie w Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Rudziniec przyjętej Zarządzeniem Nr 196/2014 r. Wójta Gminy Rudziniec z dnia 15.10.2014 r. odcinka Starego koryta Kanału Kłodnickiego (zachowanego po północnej i północno - wschodniej stronie dawnego pałacu Ballestremów) oraz odcinka starego koryta Kanału Kłodnickiego wraz z reliktem śluzy( zachowanego w strefie zieleni na północ od ul. Dolnej"

W woj. opolskim uznano obiekty będące pamiątką po Kanale Kłodnickim za cenne i ujęto je wpisem do wojewódzkiego rejestru zabytków w 1989 roku. W województwie śląskim nie doczekały się nawet najbardziej podstawowej formy ochrony, na którą niewątpliwie zasługują. Chcielibyśmy wierzyć, że nie pozostawicie Państwo tego tematu i podejmiecie decyzję o wpisie do gminnej ewidencji zabytków w na tyle szybko, aby udało się zapobiec dalszej degradacji śluz tak, by pozostały one dla następnych pokoleń naocznym symbolem epoki rozwoju gospodarczego Górnego Śląska.

Z poważaniem
grupa inicjatywna

-----------------------------------------------------------------------



16 08 2019

Odpowiedź Urząd Gminy w Rudzińcu, na prośbę dot. ujęcia reliktów śluz Kanału Kłodnickiego w gminnej ewidencji zabytków na terenie Gminy Rudziniec




13 08 2019
Otrzymaliśmy odpowiedź drogą mailową z Muzeum Ziemi Kozielskiej.
w Kędzierzynie - Koźlu, w sprawie zabezpieczenia pozostałości wrót śluzy nr II (jedynego ostatniego, drewnianego elementu jaki cudem się zachował do dnia dzisiejszego - jakby na przekór wszystkim trwał czekając na swój czas). Szkoda tylko, że czekał tak długo. Nie wiemy co zawiodło: czy brak było konkretnego wskazania jak należy to zabezpieczyć po wydobyciu z wody wiele lat temu, obojętność, bierność, czy może wszystko po trochu. A to przecież nie musiało tak wyglądać .....
Poniżej zamieszczamy treść pisma:

"Wrota śluzy nr 2"
Szanowni Państwo,
Kierownictwo Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu w organizacji z radością przyjęło informację o powstaniu Inicjatywy Na Rzecz Ochrony Reliktów Kanału Kłodnickiego, bowiem dzieje żeglugi śródlądowej na Odrze i jej dopływach są bardzo ważnym elementem społecznych i gospodarczych dziejów naszego regionu. Wyrazem wagi jaką Muzeum przywiązuje do tej tematyki był fakt, iż pierwsza wystawa jaką zorganizowaliśmy wiosną 2016 r. dotyczyła właśnie wpływu Odry na rozwój naszego regionu („Miasto z Rzeki – czerwiec 2016 r.).
Państwa korespondencję z dn. 30 maja br. potraktowaliśmy jako sygnał i nawiązaliśmy kontakt z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Dokonaliśmy także oględzin pozostałości wrót spoczywających na pirsie śluzy nr 2 w Kłodnicy. Zaproponowaliśmy program działań jakie nasze Muzeum jest w stanie podjąć w celu zachowania ww. szczątków: umieszczenie pozostałości wrót śluzy w plenerze na terenie należącym do Muzeum, konserwacja drewna poprzez nasączenie substancjami zatrzymującymi dalsze procesy gnilne, konserwacja elementów metalowych poprzez pomalowanie ich preparatami zatrzymującymi korozję.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zadeklarował przewiezienie szczątków wrót na teren Muzeum. Czynności te zostaną wykonane gdy tylko RZGW w Gliwicach ustali szczegóły formalne.
Pozdrawiam,
Bolesław Bezeg
kierownik Działu Gromadzenia i Udostępniania Muzealiów
Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu w organizacji".



7 08 2019
Zgłosiliśmy wiekowy kasztanowiec, rosnący przy domku śluzowego (tj. śluza nr VI w Blachowni w Kędzierzynie Koźlu), do ochrony jako pomnika przyrody. Pomierzone przez nas wiekowe, drzewo, pamiętające czasu świetności Kanału Kłodnickiego ma 407 cm w obwodzie. Niech trwa nadal ..



3 08 2019
Cieszy pozytywna odpowiedź w sprawie resztek wrót śluzy nr 2 w Kłodnicy.






30 07 2019
Załączamy poniżej odpowiedź otrzymaną drogą mailową z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Co na to gmina Rudziniec?

Dla przypomnienia to co udało nam się już ustalić to fakt, iż to nie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach jest właścicielem działki (i śluzy) a jako właściciel wpisany jest do Księgi Wieczystej Skarb Państwa i reprezentujący go Starosta Powiatowy w Gliwicach.





29 07 2019
Z uwagi na brak odpowiedzi na pismo w sprawie dokonania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wpisaniu do gminnej ewidencji zabytków 2 ostatnich, zachowanych reliktów śluz Kanału Kłodnickiego po stronie woj. śląskiego -  dzisiaj wysłaliśmy kolejne. Tym razem za potwierdzeniem odbioru. 

Chodzi oczywiście o śluzy zlokalizowane w miejscowości Pławniowice w gminie Rudziniec. Na zdjęciu śluza nr 12.




27 07 2019
Dziękujemy za wsparcie naszych działań panu Dariuszowi Walerjańskiemu - znanemu zabrzańskiemu historykowi. 

Zapraszamy do współpracy wszystkie osoby, które chciałyby wesprzeć inicjatywę swoim działaniem. Najgorsza jest bezczynność i jej skutki.




26 07 2019
Otrzymaliśmy odpowiedź w związku z zapytaniem dotyczącym ustalenia właściciela działek, na których znajdują się relikty 2 śluz:
12 i 13 (gmina Rudziniec, woj. śląskie). Otóż z pisma wynika, że w Księgach Wieczystych jest wpisany Skarb Państwa - Starosta Powiatowy w Gliwicach.

Nadal czekamy na informację zwrotną o wpisanie reliktów w/w śluz do gminnej ewidencji zabytków ..... 




12 07 2019
Zamieszczamy wcześniejsze pisma jakie wysłaliśmy w sprawie słupa energetycznego na terenie ROD "Miedarska Huta" w Lenartowicach (woj. opolskie).






11 07 2019

W nawiązaniu do otrzymanej korespondencji przesłanej przez  Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, dotyczącej własności działek (w tym reliktów śluz 12 i 13 po Kanale Kłodnickim) zlokalizowanych na terenie Pławniowic, wysłaliśmy dzisiaj kolejne pismo - tym razem do Urzędu Gminy Rudziniec. Pismo w załączeniu.








5 07 2018
Otrzymaliśmy kolejną odpowiedź  na nasze zapytanie. Wniosek z tego taki, że musimy ustalić właściciela działki gdzie indziej.





Podjęte działania (maj - czerwiec)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zapomniane dzieje - transport na Kanale Kłodnickim

Inicjatywa