Idea Inicjatywy

Istnieją tyko 2 dni w roku, w których nic nie może być zrobione. Jeden nazywamy "wczoraj" a drugi  "jutro"


Idea Inicjatywy

Inicjatywa ma charakter oddolny, społeczny i jest wspólnym działaniem w porozumieniu, ludzi zaangażowanych w postawiony sobie cel jakim jest ochrona reliktów prawie 200 letniego Kanału Kłodnickiego, które dotrwały do naszych czasów. 
Idea narodziła się wiosną 2019 roku i jest wynikiem niezgody na stopniową utratę wartościowych historycznie  pamiątek z uwagi na ich powolną degradację przez warunki środowiskowe , celowe działanie ludzi, zaniechanie i bierność. 

Zadanie jakie sobie stawia w pierwszej kolejności to:

  • zinwentaryzowanie stanu śluz
  • zatrzymanie procesu degradacji
  • lobbowanie na rzecz dokonania niezbędnych napraw przez właścicieli obiektów, działek 
  • Zabezpieczenie zabytkowych elementów wyposażenia

Członkowie Inicjatywy:

 

Janusz Niemczuk - (Gliwice - koordynator Inicjatywy)
społecznik, pasjonat historii, znawca dziejów Kanału Gliwickiego i Kanału Kłodnickiego. Tematyką ujętą w ramy Inicjatywy zajmuje się od kilkunastu lat. Prowadzi stronę internetową "Kanał Gliwicki Kanał Kłodnicki".

Katarzyna Florjańska (Katowice)
społecznik działający na rzecz społeczności lokalnej, z zamiłowania eksplorator, przewodnicząca Rady Jednostki Pomocniczej w Katowicach, członek "Stowarzyszenia Przyjaciół Dąbrówki Małej i Burowca", wcześniej członek "Stowarzyszenia Na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach- Szopienicach"

Andrzej Napiórkowski - Racibórz

Szczepan Florjański - (Katowice)
absolwent Politechniki w Gliwicach,zawodowo związany z branżą kolejową, pasjonat techniki i historii.


Leszek Jodliński - (Gliwice)
polski historyk sztuki, politolog, muzeolog, wydawca, pracownik administracji publicznej i samorządowej oraz gremiów eksperckich. Laureat nagrody im. Wojciecha Korfantego, za dokonania w dziedzinie nowoczesnej promocji dziedzictwa kulturowego. Autor bloga "Jodłowanie" 

Leonard Seichter (Pławniowice, pow. gliwicki)
pasjonat lokalnej historii i Górnego Śląska, kolekcjoner, autor albumu  poświęconego historii Pławniowic.

Piotr Zdanowicz - (Kędzierzyn Koźle)
pasjonat oraz badacz historii, kultury i przyrody Górnego Śląska. Dziennikarz, autor lub współautor książek i reportaży, a także kilkunastu prelekcji, kilkudziesięciu artykułów prasowych oraz kilkuset tysięcy fotografii o tematyce śląskiej. Pomysłodawca rowerowych i pieszych szlaków krajoznawczych na terenie Katowic, Mysłowic i Tychów oraz powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Bronisław Piróg (Kędzierzyn Koźle)
były radny powiatu kędzierzyńsko - kozielskiego, pomysłodawca Międzynarodowego Spływu Odrzańskiego „Pływadła”, który co roku jest organizowany na trasie pomiędzy Raciborzem a Kędzierzynem-Koźlem miłośnik lokalnej historii.


Lista osób według daty dołączenia do inicjatywy

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zapomniane dzieje - transport na Kanale Kłodnickim

Inicjatywa