Odpowiedź na pismo dotyczące upamiętnienia istnienia na terenie Gliwic Kanału Kłodnickiego.

List wspólnie podpisany został również przez Gliwickie Metamorfozy
Fragmenty z naszego listu do Rady Miasta w Gliwicach:

"Zwracamy się do Państwa z sugestią i prośbą o podjęcie działań zmierzających do upamiętnienia, poprzez opisanie i oznakowanie przebiegu Kanału Kłodnickiego na terenie miasta Gliwice, ze szczególnym uwzględnieniem otoczenia Drogowej Trasy Średnicowej.(...) Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na fakt, iż po uruchomieniu dla ruchu turystycznego zrewitalizowanego odcinka Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu stanowiącej zabytek techniki światowej klasy, odwiedzający ją turyści nie dowiedzą się, że kilka kilometrów dalej był kanał, który z Kanałem Sztolniowym tworzył drogę wodną łączącą Górny Śląsk z Odrą i Europą. Nie dowiedzą się też, że w powiecie gliwickim w Pławniowicach są przeszło 200 letnie śluzy dawnego kanału. JESZCZE SĄ. Zwłaszcza śluza nr XII w Pławniowicach, która wraz z fragmentem dawnego koryta może stanowić nie lada atrakcję turystyczną.
Gdy przed kilku laty, w związku z budową DTS, burzono śluzę nr XVIII, dr Jacek Pierzak, archeolog z biura Śląskiego Konserwatora Zabytków mówił:

"Wiem, że może ma to z pozoru małe znaczenie, ale udało się nam przeforsować pomysł by zachowane zostały fundamenty śluzy. Zostaną zasypane, ale pod ziemią zostanie ślad. W przyszłości koło tego miejsca zamontowane zostaną tablice informujące o odkryciu"
Miejscem dogodnym do utworzenia "szlaku Kanału Kłodnickiego" przypominającego historię, prezentację zdjęć kanału, portu i istniejącej tu do niedawna śluzy jest w chwili obecnej teren nad tunelem biegnącym w centrum
miasta. W wielu przypadkach umożliwi on mieszkańcom poznanie istotnego fragmentu historii miasta i Górnego Śląska".

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zapomniane dzieje - transport na Kanale Kłodnickim

Inicjatywa